24. oktoober 2017

Energiageeli asemel energiatabletid

Ma usun, et pole inimest, kes pole kuulnud sellisest imeloomast nagu energiageel. Olen ise neid varasemalt kasutanud ohtralt poolmaratonidel või pikematel jooksuvõistlustel. Tallinna maratonile võtsin rajale kaasa kuus geeli, millest suutsin ära tarbida vaid neli. Viimane energiageel hakkas nii vastu, et ei suutnud jooksu viimased 12 km mitte midagi kurgust alla lasta. Ei ole just kõige meeldivam tunne.

Selge oli see, et tuli midagi uut välja mõelda, sest kuu aja pärast ootas ees uus maraton. Õnneks olin ma kuulnud veel ühest imeloomast nagu energiatabletid. Jahtisin neid spordipoodidest, aga no mida ei ole, seda ei ole. Lõpuks tellisin ühe paki  Enerviti energiatablette spordipoiste lehelt. Pakk maksis 8 eurot, sisaldab 24 tabletti ja kuna läksin ise järgi, siis postikulu ei lisandunud.


Mis need tabletid endast üldse kujutavad? (allikas)
Süsivesikute baasil  metsamarja maitselised energiatabletid on mõeldud kasutamiseks sportimise ajal. GT SPORT tabletid kohe kasutamisvalmis ja iga tablett sisaldab 15 kcal ja lahustuvad suus hästi. 1 tablett sisaldab 2,3 mg magneesiumi ja 15,6 mg kofeiini. 

Kasutamine: tarbi 9-13 tabletti sportimise ajal (13 tabletti pikajalise ja intensiivse sportimise ajal). Soovitatav doos põhineb pantoteenhappel (9 tabletti), mis aitab kaasa väsimuse ja nõrkuse vähemisele ja energiaainevahetuse normaliseerumisele.

Sisaldus                               100 g / 1 tablett (4 g)                   
Energia                          388 kcal / 4 kcal          
Rasvad                                2,9 g / 0,1 g                       
-millest külastunud            2,8 g  / 0,1 g                    
Süsivesikud                         90 g / 3,6 g                    
-millest suhkruid                 84 g / 3,4 g
Kiudained                          1,1 g / 0,04 g
Valgud                                   0 g 
Soolad                            0,213 g / 0,009 g
Vitamiin B1                    0,5 mg / 0,02 mg 
Vitamiin B2                    0,5 mg / 0,02 mg  
Vitamiin B3                       6 mg / 0,24 mg  
Pantoteenhape                2,5 mg / 0,1 mg 
Magneesium                56,2 mg / 2,5 mg
Kofeiin                         375 mg / 15 mg

1 tablett = 4 g ehk 100 g energiatablette tähendab 25 tabletti. Nagu aru võib saada, siis üks tabett ei võrdu mitte mingil juhul ühe paki energiageeliga - üks energiageel sisaldab tavaliselt 60-75 ml toodet. Kui võrrelda kofeiinisisaldust, siis 75-100 mg kofeiini saamiseks on vaja manustada 5-6,7 tabletti. Siinkohal ma ei oska kommenteerida, kumb on parem - kas saada kohe 100 mg suurune kofeiinilaks energiageelist või manustada seda pidevalt väikestes kogustes tabletina.

*

Minu kogemus
Võtsin kaks tabletti kaasa Paide-Türi jooksule. Esimese võtsin kohe stardis - appi, see tablett on nii suur. Maitselt pigem mahe, minimaalselt magus ja kergelt mõrkjas. Jooksu ajal võetud tabletiga sai ka selgeks, et ei ole tark idee seda krõmpsutama hakata, sest jooksmise ajal tabletipuru kurku tõmmata pole just väga tore. Okei. See hakkas muidu suus üsna kergelt sulama ja kuna joogipunkt tuli kohe peale, siis lahustus päris ruttu.

Tartu maratonile võtsin neid kaasa 16, ära tarbisin 12. Igaksjuhuks olin võtnud ka energiageelid kaasa aga need viskasin mingi hetk hoopis minema. Tabletid + joogipunktides pakutu ajas asja ära. Mingit korrapära nende söömises ei olnud, võtsin suvalt siis, kui tunne tekkis. Pakendit avada oli lihtne, lihtsam kui geelidel. Ma ise lõikasin tabletilehe juppideks, see võimaldas pakikese joogipunktis kohe ära visata.

Mulle tundus, et kõige parem on neid tarbida kas vahetult enne joogipunkti, et kiirendada nende sulamist, või siis nö sulatada suus kuniks on läbivettinud ja siis ära närida (et ei tekiks puru ja tolmu, mis kurku läheb).

*

Viigi kogemus
Minule soovitas mu treener Evelin Talts neid energiatablette, sest siiamaani pole ma leidnud endale sobivat geeli. Geele olen kokku ostnud ja proovinud tohutult palju aga asjata, ei sobi üldse ükski. Et jooksus süskareid juurde saada, siis umbes 4 km-st alates topin ühe energiatableti põske. Ühe tabletiga saab läbida 10 km ja siis panen kohe teise tableti suhu. Mulle ideaalselt sobib nii, et kui tuleb joogipunkt, siis võtan tableti suust välja ning joon ära ja siis tablett uuesti suhu.

Kaasa võtan alati 1-2 energiatabletti rohkem, nii igaks juhuks - kasvõi teistele pakkumiseks. Enervit tabletid sobivad mulle ideaalselt ja kindlalt jään neile ka truuks ja kui avaneb võimalus teisi energiatablette proovida, siis juba puht uudishimust proovin ka.

*
Toomas Ellmann, Enervit Eesti müügijuht:
Minu enda kogemus nende tablettidega on olnud hea. Kuna ma ise teen triatloni, siis on see olnud mu spordiajal toitumise üks tähtsamaid asju. Ma küll tarbin ka geele ja batoone aga neid tuleb sisse süüa ja mingil määral täidavad kõhtu. Tablett seevastu sulab vaikselt suus ja energia tuleb kui võluväel tagasi.
Sina said vist proovida neid uuemaid tablette, enne neid (sept 2017 muutus) olid meil veel sidrunimaitselised ja ilma kofeiinita. Praegune uus koostis, kus vahetati maitset (sidrun – metsamarja), lisati juurde kofeiin, see kombinatsioon meeldib mulle veelgi rohkem. Mida aeg edasi seda rohkem on toodud esile kofeiini spordis, niisiis on ka uued tabletid koos kofeiiniga.
Omast kogemusest võin öelda, et mulle nende lutsutamine sobib, vahel närin katki ka kui liiga igav hakkab rajal 😊
Tarbimise kohta võin ka niipalju öelda, et see on individuaalne. Mõnel piisab 1-2 tabletti pooletunni sees, mõni võtab selle ajaga rohkem. Enervit ise on öelnud, et 1 tablett 30minuti jooksul ja maksimaalselt 15 tabletti päevas. Möödunud suvel Frankfurti Ironmanil sõin ausalöeldes neid jooksudistantsil ära vähemalt 30tk, mõnus power oli sees pidevalt. 😊

***
Kui keegi on veel neid proovinud ja tahab kogemust jagada, siis võib mõtted teele saata. Minule need igatahes meeldivad ja on hea vaheldus energiageelidele.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar