13. august 2017

Ööjooks 2017. Kui palju on liiga palju vett?

Rakverre sõites ma veel ei teadnud, kui eriline saab olemas selle aasta Ööjooks. Joosta äikesetormis? Joosta ilma energiageelideta? Joosta pahkluuni vees? Joosta rekord? JAAA!!! Ja rohkemgi veel!

Enne jooksu

Rakverre jõudsime juba keskpäeval, käisime veel linnuses, Tarvast vaatamas, võtsin numbri välja ja maandusime Aqva Spa's. Ma polnud varem seal käinud ja vau-effekt oli suur. Käisime läbi kõik saunad, veekeskuse vidinad, lasime eriti haigest liutorust alla, võtsime osa saunarituaalist, mullitasime, ujusime... oot... kes Ööjooksu starti pidi minema? Mina või?

Veest korralikult läbiligunenuna vedasin end stardi suunas. Kohtusin veel nii paljude tuttavatega ja starti läksimegi koos Marise ja Viigi ning M100 projektikaaslase Heittiga.

Jooksma!

1-5 km: 0:24:08, tempo 4:50 min/km, pulss 177 l/min
Jooks algas ilutulestikuga (ja lõppes äikesetulestikuga). Stardis ei teadnud meist keegi, milline raju jooks sellest tuleb. Sõna otseses mõttes. Hoolimata palavusest oli jalg kerge ja arvestades tempot, oli pulss üllatavalt madal.

6-10 km: 0:25:23, tempo 5:05 min/km, pulss 183 l/min
Tempot oli järjest raskem hoida, õhk läks iga sammuga paksemaks, ootasin juba seda paljuräägitud vihma. Aga oma soovidega tuleb ettevaatlik olla...

11-15 km: 0:25:59, tempo 5:12 min/km, pulss 180 l/min
Taevas muutus järjest mustemaks. Tõusis jõhker tuul. Jõudsin vaevalt 13. km-ni, kui hakkas sadama. Taevas oli äikesest vaheldusmisi valge ja must. Ja juba tuligi nagu oavarrest, sinna juurde veel peotäis rahet ka. Tänavad olid muutunud ojadeks, jooksin pahkluuni vees. Tuul oli kohati nii vastu, et hingamine muutus raskeks. Vahepeal hoidsin kinni oma numbrit, et see minema ei lendaks. Täiesti pekkis, mis jooks!

Tundsin, et enam ei suuda mingit tempot hoida. Tossud olid veest nii rasked, et lihtsam oleks olnud nad jalast võtta aga seljuhul oleks lõpetanud võib-olla katkiste jalgadega, ei tahtnud riskida.

16-20 km: 0:26:53, tempo 5:23 min/km, pulss 173 l/min
Vahepeal jäi sadu veidi vaiksemaks ja ojad muutusid taas tänavateks. Joogipunkte läbida polnud vaja, õhust sai vett niigi. Energiageelid olid vaid raskuseks kaasas, sest neid ma lihtsalt ei tahtnud. Kuigi pulss langes iga kilomeetriga, siis kiiremini joosta ikka ei jõudnud. Minust möödus 1:45:00 tempomeister, haakisin esialgu end sappa, sain veel palliga vastu pead ja lasin neil minna oma teed.

Ükshetk kadus vist elekter ära?, sest järsku oli ümberringi nii pime. Kilomeeter enne lõppu nägin eespool Heittit - endal põlv haige aga nii tubli jooksu teinud! Vot see on tahtejõud! Minulegi andis see jõudu veel viimased sajad meetrid lõpuni spurtida ja oma uus rekord ära vormistada. Ma vist ei liialda, kui ütlen, et finišijoonel oli vesi peaaegu põlvini.

Hetk, kui oled jooksnud läbi sauna, äikese, tormituule, paduvihma ja finiš on hingetõmbe kaugusel.
Foto: Ain Liiva

Peab kiitma Ööjooksu vabatahtlikke - neid, kes vihmaga peitu ei pugenud. Jooksjatel oli adrenaliin laes, soe olla aga vabatahtlikud pidid ju kõik see aeg vihmas külmetama ja ligunema.

Ööjooks numbrites
distants: 21,1 km ehk 2,11 miljonit sentimeetrit :)
aeg: 1:47:48 (neto)
keskmine tempo 5:07 min/km
max tempo: 4:33 min/km
keskmine pulss: 178 l/min
max pulss: 188 l/min
põletatud kalorid: 1137 kcal

Rekordiparandus: 1 min ja 56 sek!!!

Finišis sain kätte eriti raske nännikoti, kus sees oli head-paremat. Meedias palju räägitud kassitoidupakikest pidasin ise ka hommikusöögi krõbuskiteks aga õnneks lugesin enne söömist ajalehte. :D

Ja kuna ilmselgelt olin päeva jooksul vähe vett saanud, siis sai tehtud veel üks saunatamine ja ööujumine otsa. Hea, et mul oli trikoo ja veekeskuses keegi silmavähki ei pidanud saama - nimelt hõõrus see Ööjooksu särk korralikult nahka, ei meeldi mulle see võõra särgiga jooksmine! Hiljem linade vahele pugedes tundsin nagu loksuks ikka veel kuskil lainetes. Uskumatu, mis jooks see küll oli!

***

Kurb oli hiljem lugeda, kuidas mõned 21 km jooksjad läksid teise ringi lõpus 10 km rajale ja lõikasid sellega arvestatava maa. Miks? Kas see on siis aus mäng???!!!


4 kommentaari:

 1. Ja saidki hakkama, super tubli ja missugustes oludes. Mul oli ka teisele ringile minnes hing paelaga kaelas ja palusin veidike vihma... kuid tuli rohkem kui vaja, aga tõesti see päästis. Kuid eelmise aasta tulemus jäi ikkagi ületamata.
  See on pigem huvitav teema, et kuidas ikkagi paljud finišeerijad oma ajad kirja saaks? Eriti kes linnajooksude sarjas 100+ osalevad. Seda lõikamise teemat pole kuulnud...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tänud! Kuidas endal emotsioonid olid lõpus? Kas aeg jäi tormi tõttu ületamata?
   Minu aeg õnneks fikseeriti ära aga tean, et mõnel on nüüd tagantjärgi spordikella andmete põhjal fikseerimata jäänud aeg kirja pandud. Eriti jama oleks, kui nüüd seetõttu linnajooksude tulemus kannataks...

   Kustuta
 2. Kas ajavõtt su aja mõõtis ning protokolli sisestas? Muul juhul pole miskit rekordit ja said ühe kiirema trenniga maha.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tänan muretsemast. Tekstis väljatoodud netoaeg ongi stardijoone ületamisest finišijoone ületamiseni kulunud aeg ja see õnneks fikseeriti kohapeal. Isegi, kui see poleks nii läinud, poleks mu eduelamus kannatada saanud. :)

   Kustuta