16. veebruar 2017

Tervisetestid Qvalitases

Jälle vereproov? Ohjah... Viimane kord, kui mu veeni nüsiti ja sealt 8 ampulli verd imeti, panin pildi peaaegu tasku. Ei olnud just lilledel lustimine.
Selleks ajaks, kui ma Qvalitase Arstikeskusesse jõudsin, oli närv juba piisavalt pingul. Kuidas saab üks lihtne protseduur nii õudne olla?

Müomeetria
Alustuseks vaatas mind üle hoopis füsioterapeut. Selgus, et minu mõlema sääre lestlihas (m. soleus) on lühenenud. Lestlihas teeb näiteks siis tööd, kui tõusta päkale aga ka niisama joostes, kõndides. Selle lihase lühenemise üks märke on see, kui kükkides tahavad kannad maast lahti tulla. Lestlihas on ka see koht, kus on ülekaalus aeglased ehk vastupidavad lihaskiud (vastupideselt kiired kiud pesitsevad pigem kakspealihases). Ilmselt see lühenemine ongi toimunud pikkade jooksude ja vähese venitamise koosmõjul. Selle vastu aitab, kui venitada säärt tavapäraselt aga veidi kõverdatud põlvega.

Niimoodi täistallal kükkida ei saa.
Sain kiita oma väljaaste sammu tehnika eest. Olevat stabiilne, mittelogisev ja lausa lust vaadata. Siin tuleb ilmselt tänada Marist, kelle käe all sai kunagi TYSKis loendamatul arvul väljaasteid tehtud. 100m väljaastetes? Pole probleem! 200m? Teeme ära! :D Ei ole neid enam ammu-ammu teinud aga nagu näha, tehnika on jäänud. Muid asju ei kommenteeritud, ju siis oli kõik nagu peab.

Kui kõrgele jalg tõuseb?
Ja siis see osa, mida ootasin kõige vähem. Aga polnudki see vereproov nii hull. Väga õrnalt ja valuvabalt suutis õde vere kätte saada ning mingit juttu pearinglusest polnud seekord ollagi. Muidugi ei võetud verd ka nii palju, võeti kõigest... neli ampulli.

Mida veretestist teada sain (võrdlen näite novembris tehtud proovide tulemustega)?

  • Hemoglobiin on tõusnud varasemalt 125 g/l pealt 132 g/l peale (nii kõrget näitu polegi ma veel näinud). Kui esmapilgul tundub tore, siis tekib kohe küsimus - mille arvelt?
  • Ferritiin on langenud 11,9 ng/ml pealt 6,9 ng/ml peale. Vastus eelmisele küsimusele. Eks novembris sai veidi kergemalt trenni tehtud ja nüüd koormuse tõstes on minu rauadepoo  tühjenemas. 
  • Kolesterool on ikka 7 mmol/l (norm on alla 5 mmol/l). Ei tea, kas see tuleb toidust (magusaga liialdamine?), emotsioonidest (olin enne verevõttu üliärevil?) või on see mu maksa eripära aga madalam võiks see näit olla küll. Lohutav on vähemalt see, et hea kolesterool on kõrge.
  • C-reaktiivne valk on tõusnud 1,1 mg/l pealt 2,1 mg/l peale. See näitab ilusti ära, et eelmisel nädalal organismis pesitsenud nohubatsillid pole tegelikult veel kuhugi kadunud.
  • Muud näitajad olid kõik nagu peab. D-vitamiini kahjuks seekord ei mõõdetud.
Koormustest

Mõned päevad hiljem käisin koormustesti tegemas. Alustuseks spirograafia. Suhteliselt ebamugav protseduur, kus peab järsu hingamisega kogu õhu kopsudest välja pressima. Arst ütles, et mul on hiirekopsud. Haha. :D Kõik oli ok aga alumise piiri peal. Seekord suutsin välja hingata 2,6 liitrit õhku, mida on väga vähe. Olen varasemalt ikka üle kolme suutnud välja pigistada.

Enne koormustesti pidin tegema veel mõned harjutused. Näiteks ühe jalaga kükk. Meenub, et kunagi osalesin mingil võistlusel, kus pidi teatud arv neid tegema ja see oli paras peavalu, kuna ei osanud hoida raskuskeset õiges kohas. Sain asja käppa, kui võtsin alustuseks ette sirutatud kätega kinni 5kg kettast ja vähehaaval vähendasin raskust kuniks saingi ühe jalaga küki ilma kuskilt kinni hoidmata tehtud. See harjutus pole raske, pigem tehniline ja kuna ma pole seda enam tükk aega teinud, siis sooritus oli üsna kehv.

Koormustest

Koormustesti tegin ratta peal. Alguses oli keeruline hoia kindlat rütmi, kuna jalad tahtsid kiiremini vändata. Kui olin saavutanud pulsi 179 l/min, lõpetati test ära, sest süda tegi seda, mida tegema pidi ja rohkem polnudki vaja. Taastumine oli ka normaalne. Seega, võin edasi joosta! Süda pidi mul olema normaalne ja tugev aga mitte sportlase oma. Hiire kopsude ja normaalse inimese südamega! Tore! :)

* Piltide autor Janek Oblikas.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar