25. november 2016

Vitamiinid ja mineraalained

Ükspäev kirjutasin, et osalesin soolauuringus. Tänaseks olen saanud kätte juba esimesed proovide tulemused. Üldiselt olid kõik näitajad kenasti normis aga mõned näitajad panid mind mõtisklema tohutute vitamiinipreparaatide, nende tarvitamise soovituste jms üle.

Esimesena tulebki kohe meelde, kuidas üks inimene üritas mulle ühe võrkturunduse vitamiine maha müüa lausega "need parandavad su sportlikke saavutusi". Jah, ma üritasin talle selgeks teha, et mina ise parandan oma igasuguseid võimeid (ehk: toit, puhkus, liikumine jne) ja mitte tabletid aga noh, kui inimene tõesti usub imedesse...

Aga mis mind ikkagi mõtlema pani? Mõned näited minu vereproovist (sulgudes norm):


  • Vitamiin A - 2,37 µmol/l (0,87-3,83) 
  • Vitamiin B1 - 151,8 nmol/l (59,2-296) 
  • Vitamiin B6 - 50,98 nmol/l (18,6-76,1) 
  • Vitamiin B9 - 10 nmol/l (>7,64) 
  • Vitamiin B12 - 84,5 pmol/l (>35) 
  • Vitamiin C - 80 µmol/l (28-85) 
  • Vitamiin D - 75,9 nmol/l (>75) 
  • Vitamiin E - 35,29 µmol/l (21,83-34,83) 

Nagu näha, siis ainus, mis piiri peal kükitab on vitamiin D. Suvel oli see mul umbes sama ja perearst soovitas võtta septembrist 25 µgrammi iga päev juurde. Ilmselt on see hoidnud seda taset kolinal alla kukkumast. Vitamiin E on tõenäoliselt üle piiri seetõttu, et tarvitan kalaõli kapsleid. Need kaks on ka ainsad lisandid, mida tarvitan, siis kui meelde tuleb.

Aga teised vitamiinid? Kindlasti ei ole mul vaja neid lisandite näol juurde tarbida. Ilmselt saan ma toiduga kõik vajaliku kätte ja ma ei ütleks, ma mingi megatervislikult toituksin. Seega tasub alati enne vitamiinipreparaadi soetamist veenduda, et organism seda vajab ja kohe kindlasti ei tasu uskuda isehakanud tervisespetsialiste, kes igast kraami pähe määrivad.

Mikroelementidega oli ka kõik korras, siiski ületasid normipiiri vask ja tsink. Sama aga ei saa aga öelda kahjuks ferritiini kohta, mis oli vaid paar numbrit üle alumise piiri (11,9 µg/l vs 10-150). Lisaks saan mõnest tulemustest järeldada, et mu toit sisaldab kas natuke vähe valku või ma joon liiga palju vett.

Proovide tulemused tulid mul 15'l lehel ja kokku analüüsiti 49 näitajat. Võite vaid aimata, kui teadlik ma nüüd olen sellest, mis minu organismis voolab. :D

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar